Drobečková navigace

Úvod > Spolky > Lesní družstvo Přídolí

Lesní družstvo Přídolí

Městys Přídolí inicioval v roce 2007 vznik Lesního družstva obcí Přídolí. Spolu s obcemi Mirkovice a Omlenice se dohodli a 17. dubna 2008 se podařilo družstvo úspěšně založit a to začalo hospodařit celkem na 766 ha pronajatých (420,5 ha přídolských; 205,5 ha mirkovických; 140 ha omlenických) lesů.

Současně spravovalo lesy Mojného a Rožmitálu na Šumavě. Zároveň se však otevřela cesta k tomu, aby toto družstvo mohlo vykonávat práce pro soukromé vlastníky lesů, ale i pro lesy České republiky a ostatní velké vlastníky.

V současné době družstvo obhospodařuje 921 ha pronajatých lesů a vykonává práce na dalších 403 ha lesů ostatních vlastníků. Zaměstnává v průměru 22 živnostníků, které si najímá na provádění těžeb, výsadby a ostatních lesnických prací. V současné době je to 36 živnostníků.

Politikou lesního družstva je rožšiřovat plochu vlastních lesů, a tak neustále dohledává historický majetek obce, ale také přikupuje další lesy.  V loňském roce odkoupili 17 ha lesních pozemků od soukromých vlastníků za 2.000.000,- Kč. Protože jsou to mýtní lesy, snaží se družstvo samožřejmě dostat co nejdříve zpět vynaložené prostředky a v loňském roce to bylo cca 750.000,- Kč. Družstvo pak hospodařilo s celkovým obratem 12.800.000,- Kč a s čistým ziskem téměř 1,5 milionu Kč, přičemž přes 3 miliony byly z práce pro cizí vlastníky lesů.

V letošním roce se družstvu podařilo sehnat dotaci ve výši 850.000,- Kč na nákup nového traktoru a příkopové sekačky a tak se vlastní majetek družstva rozrostl na 3,2 mil. Kč.

Celkem je to velmi slušný hospodářský výsledek, za první ucelený rok hospodaření a je tedy předpoklad, že založit lesní družstvo byl velmi dobrý tak a přestože ve světě vládne hospodářská krize, tak díky společnému hospodaření má družstvo daleko lepší vyhlídky v této oblasti obstát.

Ještě poznámka k těžbě. Plán těžby se nepřekračuje, ba  právě naopak, Roční limity se zhruba o pět procent nedotěžují tak, aby bylo možno v případě nouze do této rezervy sáhnout.